حتما بخوانید

حذف کنکور دکتری تخصصی سال ۹۵

مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی از حذف کنکور دکتری تخصصی سال ۹۵ و ارزیابی دانشجو توسط دانشگاه ها خبر داد.

حسین حسینی گفت : کنکور دکتری تخصصی براساس آیین نامه‌ای که به دانشگاهها ابلاغ شد از سال تحصیلی ۹۶-۹۵ حذف می شود.
وی افزود: در واقع براساس این آیین نامه یک آزمون عمومی از سوی سازمان سنجش از داوطلبان گرفته می شود و یک کارنامه‌ای برای داوطلب صادر می شود ( همچون آزمونی که در همه جای دنیا از داوطلبان گرفته می شود ) سپس این کارنامه عمومی در اختیار داوطلب و دانشگاه قرار می گیرد و دانشگاه نیز براساس آزمون خاصی که خود دارد (به صورت مصاحبه و یا کتبی) می تواند پذیرش خود را انجام دهد، بنابراین دو مرحله سنجش و یک مرحله پذیرش صورت می گیرد.
حسینی گفت: در  گذشته اینطور بود که نمره داوطلب در آزمون عمومی سازمان سنجش ، بخشی از پذیرش آن دانشجو نیز محسوب می شد ، چرا که آن آزمون به صورت متمرکز بوده است ، ولی هم اکنون آزمون عمومی صرفا معرف شاخص و پذیرش دانشجو محسوب می شود و دانشگاهها براساس شاخص های مدنظر خود می توانند آزمونی به صورت جدا از دانشجویان مورد نظر خود بگیرند.
مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی اضافه کرد:یعنی دانشگاهها براساس این کارنامه عمومی دانشجو، آزمون ارزیابی خود را انجام می دهند ، بنابراین هدف این است که شاخص اصلی تعیین دانشجوی دوره دکتری،استاد و گروه باشد تا ارزیابی صحیحی از معلومات گذشته داوطلب در انتخاب نهایی صورت گیرد.
حسینی در خصوص احتمال افزایش تعداد دانشجویان مقطع دکتری با توجه به حذف کنکور تخصصی دکتری اظهار داشت : تعداد دانشجویان دکتری به این روش بستگی ندارد، بلکه براساس ظرفیت اعلام شده گروهها در دانشگاهها و امکانات و شاخص های اعضای هیئت علمی دانشگاهها است تا مسیر دقیقتری برای پذیرش دانشجوی دکتری شکل گیرد.
وی در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران مبنی براینکه با این روش وضع بورسیه دانشجویان چگونه خواهد شد، اظهار داشت : بحث بورسیه قاعدتا بحث جداگانه ای دارد و به سازمان امور دانشجویان برمیگردد چنانچه در گذشته فقط دانشجویان رتبه اول می توانستند بورسیه دریافت کنند و هم اکنون این امر با توجه به تغییرات به این سازمان ارتباط دارد.
حسینی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا با این آیین نامه جدید شکل پذیرش دانشجوی دکتری در دانشگاههای آزاد و دولتی متفاوت می شود، افزود : این آیین نامه برای همه دانشگاهها است یعنی همه دانشگاهها باید براساس آزمون عمومی که برگزار می شود داوطلب را مورد ارزیابی قرار دهند ، حتی این آیین نامه برای موسسات حوزوی نیز ابلاغ شده است بنابراین این آزمون برای سال تحصیلی ۹۵-۹۶ عملی می شود.
مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی در ادامه به جذب بازار کار اشاره کرد و گفت: جذب دانشجویان و فارغ التحصیلان در بازار کار به این آیین نامه بر نمی گردد ، چرا که در این آیین نامه پذیرش دانشجو دکتری به صورت کیفی تر صورت می گیرد اما متاسفانه در کشور ما موج کاذب مدرک گرایی شکل گرفته که اصلا براساس نیاز جامعه نیست، چنانچه افراد بیش از حد به سمت و سوی تحصیلات تکمیلی و کارشناسی ارشد حرکت می کنند و این امر هم برمی گردد به اینکه در جامعه زیر ساخت های لازم برای اشتغال فراهم نیست، بنابراین این امر به آمایش آموزش عالی برمی گردد.
حسینی در پاسخ به این سوال که ملاک نمره در جذب تکمیلی این آزمون تا چه حد تاثیر دارد، اظهار داشت : آن بخش اول صرفا ارزیابی است که همچون آزمون تافل برگزار می شود تا ارزیابی دانشجو صورت گیرد و براساس نمره کسب شده داوطلب و حداقل های مورد نظر دانشگاه دانشجو در دانشگاهی که شرایط را دارا باشد، پذیرش می شود، بنابراین آزمون اول برای معرفی و ارزیابی دانشجو است و در بخش دوم اطلاعات تخصصی فرد براساس سوابق علمی و یا براساس آزمون مصاحبه و یا کتبی دانشجو مورد ارزیابی قرار می گیرد.
وی در پایان در خصوص تضمین عملی شدن این آیین نامه خاطر نشان کرد : این آیین نامه ابلاغ شده است و با عملی شدن آن پذیرش ها دقیقتر صورت می گیرد، چراکه در هیچ جای دنیا نمی آیند برای آزمون دکتری یک آزمون متمرکز برگزار کنند بلکه هر دانشگاه دانشجو را مورد ارزیابی قرار می دهد.
Smiley face

۲۷ دیدگاه

 1. سلام استاد
  امسال بالاخره کنکور مثل سال های قبله یا نه؟
  تو رو خدا زود جواب بدین.
  کل برنامه هامون داره بهم میخوره

  • ::نیک پور::

   با سلام
   در کنکور دکتری امسال به احتمال ۹۰% تغییرات خواهیم داشت
   آزمون تخصصی به دانشگاه ها واگذار خواهد شد و در مرحله اول ، آزمون عمومی شامل زبان عمومی و استعداد تحصیلی به عنوان فیلتر اولیه جهت ورود به مرحله مصاحبه هر دانشگاه خواهد بود
   لذا سعی کردیم چند کد کلاس زبان عمومی را برای پوشش نیاز داوطلبان در تابستان برگزار کنیم

 2. سلام.
  کسی می دونه منظور از آزمون عمومی چیه؟ آزمون کی برگزار میشه؟ منابع آزمون برای هر رشته چیه؟ کسی بخواد شرکت کنه باید چی بخونه ؟ تکلیف روشن نیست.

 3. سلام. اینکه میگید ازمون تخصصی به دانشگاه واگذار میشه یعنی اینکه اساتید امتحان کتبی از رشته ی تخصصی ارشد خواهند گرفت یا امتحانی از دوره ی کارشناسی به اضافه ی کارشناسی ارشد؟

  • ::نیک پور::

   با سلام
   این سوال شما و سوالهای دیگری از قبیل زمان برگزاری دو آزمون عمومی ، نحوه برگزاری آزمون تخصصی هر دانشگاه ، تعداد سوالات و… ابهاماتی هست که در حال حاضر وجود دارد
   لذا برای اطلاع از این جزییات باید تا زمان انتشار اطلاعیه رسمی سازمان سنجش صبر کرد
   کاری که در حال حاضر توصیه می شود مطالعه دروس زبان عمومی و استعداد تحصیلی هست چرا که فیلتر اولیه برای دعوت شدن به مصاحبه کسب حد نصاب از این آزمون خواهد بود

 4. سلام
  روز به خیر.
  اول این نکته رو عرض کنم که هر وقت ما کنکور داشتیم سزمان سنجش برنامه جدیدی رو پیاده کرده اند و روان ما رو تخریب کرده اند.
  عرض دیگر بنده این هست که اگر (در هیچ جای دنیا نمی آیند برای آزمون دکتری یک آزمون متمرکز برگزار کنند بلکه هر دانشگاه دانشجو را مورد ارزیابی قرار می دهد) چرا نظام آموزشی ایران از ابتدا همین شیوه را دنبال نکرده است؟؟؟
  به نظر میاد با این شیوه، حق خیلی از داوطلیبن ضایع میشه چرا که اساتیدی که امر خطیر مصاحبه رو به عهده می گیرن (قطعا) نیم نگاهی به دانشجویان مقطع ارشد خود که در آن دانشگاه تحصیل، کرده اند. نیز دارند.
  و این جاست که از سر پل صراط گذشتن باید افکار خیلی از این اساتید رو به خودش مشغول کنه!

 5. با سلام استادایه بی وجدانی که پارتی بازی میکنند و اهل رشوه هستند و دانشگاه فقط همون استاد شاخص رو داره چی؟؟؟؟؟
  برا اینا چه فکری میکنن؟؟؟؟؟؟؟/

  • ::نیک پور::

   سلام
   چرا انقدر عصبانی؟؟؟
   انشاا… که از این دست استادها در کشور نداریم!!
   ولی خوب در چنین فرآیندی که اختیار دانشگاه ها به ۱۰۰% افزایش پیدا کرده طبیعتاً سلیقه و نظر شخصی اساتید خودش رو بیشتر نشان خواهد داد
   ولی شما به این مسایل فکر نکنید
   سعی کنید فقط بار علمی و معلومات خودتون رو بالا ببرید و مطمئن باشید به اون چیزی که باید می رسید

 6. سلام استاد
  عرض ادب و خسته نباشید.
  الان من دقیقا نمی دونم که اسفند همین امسال(۹۴) باید دکتری رو به شیوه ی جدید بدیم یا قدیم. آخه من به چندتا از موسسات مثل ماهان و مدرسان تماس گرفتم و اونا گفتن که امسال بشیوه ی قدیم باید آزمون بدیم

 7. سلام .
  میشه خواهش کنم بفرمایید آزمونی که سازمان سنجش میگیره شامل چه چیزایی هستش و زمان برگزاری آزمون سنجش کی هستش

 8. سلام استاد ، خسته نباشید.
  بله منظورم کنکور دکتری ۹۵ هستش.

  • ::نیک پور::

   سلام
   ممنونم
   طبق آخرین مصاحبه جناب آقای خدایی رییس سازمان سنجش دروس تخصصی از آزمون دکتری ۹۵ حذف می شوند و به جای آن ۳ درس پایه مورد ارزیابی قرار میگیرد
   حال اینکه این ۳ درس در هر گروه آزمایشی چه دروسی خواهند بود نکته ای است که هنوز مشخص نیست و باید تا ۱۵ مرداد ماه صبر کرد
   زمان برگزاری آزمون هم طبق آخرین اظهار رییس سازمان در اسفند ماه است.

 9. مرسی از اطلاع رسانی شما.
  آزمونی که اسفند ماه توسط سازمان سنجش برگزار میشه فقط شامل زبان ، استعداد تحصیلی و ۳ درس پایه هستش؟
  زمان برگزاری آزمونی که توسط خود دانشگاه انجام میشه توسط دانشگاه مشخص میشه یا اینکه خود دانشگاه مشخص میکنه؟

  • ::نیک پور::

   با سلام
   طبق آخرین مصاحبه رییس سازمان اینگونه است ولی باید تا ۱۵ مرداد زمان انتشار رسمی شیوه نامه کنکور دکتری ۹۵ در سایت سازمان سنجش صبر کرد

 10. ببخشید اصلاح میکنم.
  زمان برگزاری آزمونی که توسط خود دانشگاه در مرحله دوم انجام میشه توسط دانشگاه مشخص میشه یا اینکه خود سازمان سنجش مشخص میکنه؟

  • ::نیک پور::

   سلام
   اینکه در مرحله دوم توسط هر دانشگاه آزمون برگزار بشود یا خیر بنا به سیاست دانشگاه هاست
   لذا در صورت برگزاری آزمون طبیعتاْ زمانش توسط هر دانشگاه جداگانه اعلام می گردد

 11. سلام استاد، میشه لطف بفرماید در مورد این مطلبی که گذاشته بودید کمی توضیح دهید!!”لذا سعی کردیم چند کد کلاس زبان عمومی را برای پوشش نیاز داوطلبان در تابستان برگزار کنیم” منظور از کلاس عمومی زبان چیست؟ ما باید در آزمون عمومی سنجش امتحان زبانی در حد ایلس و یا تافل و یا GRE بدهیم؟

 12. سلام
  سوال: به نظر شما این همه بی عدالتی در پذیرش دانشجو کی به پایان میرسه؟
  (۲ سال گذشته بنده در مصاحبه رد شدم- به دلیل اینکه ارشد در دانشگاه آزاد بودم)

 13. الان مثلا کد ۲۵۰۲ هرسال یه خروار از کتابای گلابچی توی آزمون میاد. درحالیکه اکثر کتابای گلابچی مال تخصصی تکنولوژی مقطع ارشد هست. الان ما باید چیکار کنیم؟ کتابای کالرشناسی رو فقط بخونیم یا ارشد رو هم بخونیم؟ همه هوش و استعداد و انگیزه ی رتبه های تک رقمی دو رقمی کنکور ورود به دانشگاه رو به سخره گرفتن با این برنامه ریزیای احمقانه شون. ۷۰ و خورده یی گروه آزمون دارید خب بشینید مثل آدم با هفتاد نفر مشورت کنید دقیق بگید چی بخونیم. اگه هم این یه سیاسته واسه سردووندن ما و گرفتن نورچشمیای هردانشگاه، بس کنید این لمپن بازیا رو

 14. با میم موافقم در حد تیم ملی

 15. سلام وقت به خیر می تونید بفرمایید منظور از استعداد تحصیلی در موارد امتحانی آزمون دکتری ۹۵ چیست؟

  • ::نیک پور::

   با سلام
   منظور سوالات هوش هست که در قالب ۴ قسمت سوالات استدلال منطقی ، درک مطلب ، سوالات تحلیلی و توانایی حل مساله مورد سوال قرار میگیرد.

 16. باسلام
  من می خوام سال ۹۵کنکور دکترا بدم.الان غیر از زبان و استعداد تحصیلی دروسی که برای هر هرشته بود دیگه نمیخواد بخونیم؟ازمون فقط از زبان و استعداد تحصیلیه؟
  ممنون

دیدگاهی بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلد های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

تصویر ثابت

ترم تابستان کلاس 12 جلسه ای (لغت + گرامر + درک مطلب) آمادگی زبان عمومی کنکور دکتری 99
دانلود